Klinika Galena > Aktualności > Marzec miesiącem walki z Endometriozą!

Marzec miesiącem walki z Endometriozą!

Endometrioza – tajemnicze i bardzo uciążliwe zjawisko, które dotyka 1 na 10 kobiet. Czym właściwie jest endometrioza? Prawidłowo, błona śluzowa zwana endometrium znajduje się wyłącznie w jamie macicy. Każdorazowe pojawienie się jej poza tym obszarem jest zaburzeniem. Jest kilka teorii, które zakładają, jakim sposobem komórki macicy znajdują się w niewłaściwych miejscach takich jak np. jelita, pęcherz moczowy, jajowody, czy nawet płuca, mózg, czy OUN. Jedna z nich mówi, że krew menstruacyjna przemieszcza się wstecz, do jamy otrzewnej, inna natomiast, że komórki przekształcają się w endometrium pod wpływem najróżniejszych, nieznanych dotąd czynników. Zdecydowanie najbardziej istotny wydaje się wpływ czynników genetycznych oraz aktywność układu odpornościowego. Nadal jednak nie postawiono jednej tezy, która wyjaśniałaby przyczyny tego schorzenia.

Znanych jest kilka rodzajów zmian:

– nacieki, czyli zgrubienia, w których znajduje się zmieniona tkanka,
– torbiele,
– powierzchowne wszczepy.

Jakie są zatem objawy? Przede wszystkim bolesność, spowodowana powiększaniem się ogniska endometriozy w okresie przedmiesiączkowym, a także w jej trakcie, gdyż gromadzona jest krew, która nie mając możliwości ujścia, uciska na otaczające ją tkanki.

Rożna lokalizacja takich ognisk powoduje, że dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjentki są najróżniejsze:

– ból podczas stosunku,
– silne bóle owulacyjne,
– stałe zmęczenie, osłabienie organizmu,
– plamienia poza miesiączką,
– silne krwawienia miesiączkowe,
– przewlekłe bóle pleców i miednicy,
– zaparcia i wzdęcia,
– krwawienia z przewodu pokarmowego,
– krwiomocz,
– bezpłodność.

Nasze doświadczenie potwierdza, że nie każda kobieta cierpiąca na endometriozę ma problemy z zajściem w ciążę. Ten problem dotyczy głównie kobiet, u których zostały zaatakowane jajniki i jajowody, w konsekwencji czego powstały zrosty. Zamykają one drogę dla komórki jajowej, uniemożliwiając jej spotkanie z plemniki.

Do powikłań endometriozy zalicza się również zaburzoną gospodarkę hormonalną oraz nieprawidłowe reakcje immunologiczne w obrębie jamy macicy, które uniemożliwiają implantację zarodka. W takim przypadku u 40% kobiet dochodzi do poronień.
Jak więc rozpoznać endometriozę? Najczęściej przeprowadzamy dokładny wywiad z obserwacją, wykonujemy także badanie USG. Decydujące jednak jest tu badanie laparoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.
Metoda leczenia uzależniona jest od rodzaju zmian, miejsc ich występowania oraz nasilenia objawów. Jeżeli zauważyłaś u siebie wymienione wyżej objawy, koniecznie skonsultuj się z naszym specjalistą.

Nie pozwól, by ogniska rozprzestrzeniały się po Twoim organizmie. Powstrzymaj chorobę.